ePoE – czyli rewolucyjne zasilanie kamer IP

Technologia PoE (Power over Ethernet) to swego rodzaju przełom na rynku urządzeń elektronicznych. Pozwala bowiem na błyskawiczne przesyłanie zasilania i danych za pomocą jednego przewodu UTP, czyli tzw. skrętki lub kabla ethernetowego. To bardzo innowacyjne rozwiązanie, wiążące się jednak z pewnymi ograniczeniami, które dotyczą przede wszystkim mocy dostarczanej do podłączonych urządzeń. Problem ten został całkowicie wyeliminowany wraz z wynalezieniem technologii ePoE, o której dziś opowiemy nieco więcej.

Rodzaje protokołów PoE

System PoE wykorzystywany jest tak naprawdę we wszystkich urządzeniach telekomunikacyjnych, gdzie istotne jest jednoczesne podłączenie kilku instalacji. Zasilanie oparte o tę technologię możliwe jest wyłącznie dzięki dwóm procedurom – testowaniu i klasyfikacji. Testowanie to nic innego jak weryfikacja urządzeń pod kątem wspierania systemu PoE. Klasyfikacja to z kolei proces, którego celem jest ustalenie mocy niezbędnej do zasilenia danego urządzenia. Wykonuje się ją przy użyciu dwóch protokołów: LLDP lub pasywnego zasilania PoE.

Klasyfikacja za pomocą niezależnego od medium komunikacyjnego protokołu LLDP (Line Layer Discovery Protocol) zakłada przesyłanie i wysyłanie danych na interfejsach LLDP od systemów połączonych z siecią. Oznacza to, że wszystkie urządzenia wykorzystujące protokół LLDP mogą się wzajemnie komunikować. Warto dodać, że w tym wariancie systemy PD nie są w stanie pozyskać więcej energii niż maksimum zapewniane przez PSE.

Alternatywą jest pasywne zasilanie PoE, jednak w tym przypadku podłączone urządzenia nie komunikują się ze sobą. Energia dostarczana jest w sposób ciągły, a prędkość transmisji jest dość mocno ograniczona. Z tego powodu nie jest to rekomendowane rozwiązanie podczas budowy sieci kilku urządzeń telekomunikacyjnych.

Możliwości PoE

Na jakie korzyści możemy liczyć, wykorzystując technologię PoE? Przede wszystkim pozwala nam ona zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, ponieważ nie ma potrzeby kupowania i przeciągania dodatkowych kabli do urządzeń sieciowych. Sama instalacja lub rozbudowa sieci staje się również o wiele łatwiejsza, a czasem po prostu możliwa do wykonania, np. z uwagi na sposób montażu urządzeń w miejscach, gdzie warunki nie sprzyjają instalacji źródła zasilania (czyli np. montaż punktów dostępowych na sufitach podwieszanych).

Z technologią PoE wiążą się niestety także ograniczenia, przede wszystkim wynikające z utraty części mocy na długości kabla. Im dłuższy kabel, tym utrata będzie bardziej odczuwalna. To problem szczególnie istotny podczas montażu systemów monitoringu, dlatego jeden z flagowych producentów kamer opatentował jego skuteczne rozwiązanie. Technologia ePoE, bo o niej mowa, umożliwia zasilanie kamery na odległości do 800 metrów przy jednoczesnym maksymalnym poborze mocy do 13 W i przepustowości sieci do 10Mb/s lub na odległości do 300 metrów, mocy 25,4 W i przepustowości do 100 Mb/s. Ponadto pozwala na zastosowanie kabla koncentrycznego, co przekłada się na możliwość zbudowana rozległej instalacji systemów monitoringu, zmodernizowania już istniejących, a przy tym zaoszczędzenia znacznych środków na montażu.

Zastosowanie w monitoringu

Z uwagi na dużą i ułatwioną dostępność oraz szereg istotnych korzyści płynących z zastosowania technologii ePoE, system ten jest szczególnie doceniany podczas budowy sieci instalacji monitoringu. ePoE znajdziemy w specjalnie oznaczonych kamerach IP, switchach oraz rejestratorach ze switchami PoE. Opcja zasilania i połączenia kamery z systemem przy użyciu tylko jednego kabla to nie jedyny atut tego typu urządzeń. Rozbudowana sieć kamer komunikuje się bowiem między sobą i umożliwia błyskawiczne przesyłanie danych wysokiej jakości bezpośrednio do podłączonego urządzenia (np. smartfona lub tableta), co przekłada się na większą wydajność i efektywność systemu monitoringu. To rozwiązanie szczególnie wygodne podczas budowy zaawansowanych sieci kamer, np. na dużych posesjach, w biurach, przestrzeniach przemysłowych czy na parkingach. Jeśli chodzi o modernizację już istniejącej sieci monitoringu, niezbędne okaże się zastosowanie kabla koncentrycznego oraz dodatkowych konwerterów EoC z UTP. Jest to jednak jak najbardziej możliwe i nie zakłada konieczności wymiany całego sprzętu. Systemy oparte na technologii ePoE ograniczają również pobieranie energii przy jednoczesnym przyśpieszeniu transmisji danych, co także jest doceniane przez producentów i użytkowników kamer.

Technologia ePoE działa praktycznie tak samo, jak systemy PoE, z tą jednak różnicą, że zapewnia znacznie większą odległość pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Chcąc skorzystać z tej innowacji, należy pamiętać, że zarówno „nadajnik” kamera, jak i „odbiornik” switch bądź rejestrator muszą posiadać i wspierać technologię ePoE. W ofercie naszego sklepu znajduje się szereg tego typu rozwiązań, które wyszukasz m.in. w kategorii kamer z oznaczeniem IP. Oferujemy również nowoczesne switche oraz rejestratory ze switchami wspierającymi technologię ePoE.

       

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień